Start    Mapa strony    Kontakt  
     ABC Ogrzewania       Kalkulatory On-Line       Poradniki TV       Dlaczego Viessmann?      
Facebook Zobacz nasz profil na Pinterest Zobacz nasz kanał Youtube
Strona startowa  >>   Piece na drewno
Piece na drewno
Piece na drewno
Tanie ogrzewanie budynków


Drewno to naturalne i łatwodostępne ciepło

„Piece na drewno” to potoczna nazwa kotłów zasilanych drewnem opałowym. Energia zawarta w drewnie zamieniana jest na ciepło grzewcze wykorzystywane do ogrzewania budynków i ciepłej wody użytkowej.

 


Spośród różnych pieców na drewno ciekawymi urządzeniami są kotły zgazowujące drewno, nazywane czasem kotłami na holzgaz. W tych piecach drewno nie jest spalane w tradycyjny sposób – spalany jest gaz uzyskany z drewna tzw. gaz drzewny.
 
W komorze załadowczej znajdującej się w górnej części kotła drewno jest suszone a następnie odgazowane – w wyniku tego procesu uzyskuje się gaz drzewny. Następnie gaz ten zasysany jest przez dmuchawę do ko¬mory spalania (w dolnej części kotła). W komorze spalania gaz po zmieszaniu z powietrzem ulega czystemu spalaniu. Wytworzone ciepło przekazywane jest wodzie grzewczej zasilającej instalację grzewczą budynku. Spalanie gazu dgrzewnego - pełna moc kotła

Technika zgazowania sprawia, że te piece drewno wykorzystują maksymalnie – pracują z wysoką sprawnością dzięki czemu zapewniają niskie koszty ogrzewania. Nie zanieczyszczają przy tym środowiska naturalnego – ze spalania gazu drzewnego do atmosfery dostaje się niewielka ilość zanieczyszczeń.

Piece zgazowujące drewno VITOLIGNO 100-S mogą być stosowane w każdej instalacji grzewczej, nowej jaki i modernizowanej.

Często stare instalacje wyposażone są w kotły na paliwo stałe np. węglowe, rury o dużych średnicach itd. Tutaj najprościej jest zastosować właśnie piec na drewno. Można wykorzystać istniejący komin dla nowego kotła, kocioł może pracować w istniejącej instalacji lub w zmodernizowanej. Można połączyć go z kolektorami słonecznymi, które nie tylko zapewnią dodatkowe oszczędności przy ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej, ale sprawią że w okresie letnim, wiosną i jesienią nie trzeba będzie uruchamiać kotła. Ciepła woda użytkowa może być ogrzewana przez pompę ciepła VITOCAL 160-A, która pracuje niezależnie od kotła, zapewniając niskie koszty ogrzewania i wysoki komfort ciepłej wody.  

Jeśli mamy kocioł gazowy czy olejowy również możemy zastosować piec na drewno i połączyć je ze sobą. Mamy wówczas dwa źródła ciepła zasilane różnymi paliwami. Rozwiązując odpowiednio instalację w pierwszej kolejności korzystamy z taniego ogrzewania jakie zapewnia piec drewno. Kiedy przestanie pracować automatycznie całkowite zapotrzebowanie na ciepło budynku zapewni kocioł gazowy (olejowy).
Zobacz również :
 

Jak działa kocioł zgazowujący drewno ?  >>

Czy kolektory opłacają się ?  >>

Kolektor płaski czy próżniowy ?  >>

Jak działa kolektor słoneczny ?  >>

Jaki wybrać grzejnik ?  >>

 


Konfigurator produktów
    Zgłoś błąd na stronie   |  Polityka prywatności Zastrzeżenia prawne |  © Viessmann Sp. z o.o.

Nowości Viessmann - targi ISH Frankfurt 2015 - zobacz film oraz zdjęcia

Piece grzewcze  |  Piece gazowe  |  Piece kondensacyjne  |  Piece na drewno  |  Wymiana co  |  Koszty ogrzewania