Start    Mapa strony    Kontakt  
     ABC Ogrzewania       Kalkulatory On-Line       Poradniki TV       Dlaczego Viessmann?      
Facebook Zobacz nasz profil na Pinterest Zobacz nasz kanał Youtube
Strona startowa  >> ABC ogrzewania  >>  Ogrzewanie podłogowe  >>  Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe ?
ABC ogrzewania
Konfigurator systemu grzewczego
E-booki
Kotły grzewcze
Kondensacyjne kotły gazowe
Kotły olejowe
Kotły na drewno
Kolektory słoneczne
Fotowoltaika
Pompy ciepła
Wentylacja mechaniczna
Grzejniki
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie grzejnikowe czy podłogowe ?


Ogrzewanie podłogowe, nazywane potocznie podłogówką, jest ogrzewaniem płaszczyznowym. Cała powierzchnia podłogi jest grzejnikiem. Różni się od ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami głównie: niższą temperaturą wody grzewczej, sposobem oddawania ciepła, niższymi kosztami ogrzewania i wyższym komfortem cieplnym.

Poza ogrzewaniem, podłogówkę można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w lecie - w instalacjach z pompą ciepła. 

  

Komfort w ogrzewanych pomieszczeniach

Ogrzewanie podłogowe zapewnia zbliżony do idealnego rozkład temperatury w pomieszczeniu - optymalny dla komfortu człowieka. Temperatura podłogi nie przekracza 26 do 29°C w strefie stałego przebywania, oraz 31 do 35°C w łazienkach i strefach brzegowych (fragment podłogi pod dużymi przeszkleniami np. drzwiami tarasu) – w salonie, pokojach podłoga na całej powierzchni ma równomierną temperaturę i jest tylko lekko ciepła. Najwyższa temperatura występuje przy podłodze ogrzewając nogi a najniższa pod stropem.

Podłogówka ogrzewa pomieszczenie w 70% procentach przez promieniowanie cieplne, a jedynie w 30% przez konwekcję (przepływ powietrza). Sposób przekazywania ciepła i niska temperatura podłogi zapobiegają cyrkulacji kurzu w pomieszczeniu, która jest znikoma.


Grzejniki znaczną część ciepła oddają przez konwekcję - przepływające przez grzejnik powietrze nagrzewa się a następnie rozchodzi po pomieszczeniu ogrzewając je. Ruch powietrza w pomieszczeniu w znacznie większym stopniu niż ogrzewanie podłogowe powoduje zwiększoną cyrkulację kurzu.
 

  • grzejniki członowe (żeliwne i stalowe), przekazują ciepło w 85 do 90% przez konwekcję, a tylko do 15% przez promieniowanie
  • grzejniki konwektorowe (tzw. konwektory), przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję
  • grzejniki aluminiowe, oddają ciepło głównie przez konwekcję, jedynie od 4 do 8% przez promieniowanie
  • grzejniki płytowe, znaczną część ciepła przekazują do pomieszczenia przez promieniowanie – do ok. 35%, pozostałe ciepło oddają przez konwekcję
Komfortowy rozkład temperatury w pomieszczeniu (idealny)
 
Rozkład temperatury w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym Rozkład temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami konwektorowymi

 
 

Koszty ogrzewania

Podłogówka jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, do zasilania wystarcza woda grzewcza o niskiej temperaturze, ok. 40°C, maksymalnie może wynosić 60°C.
Niska temperatura wody grzewczej sprawia, że podłogówka jest idealnym sposobem ogrzewania pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym czy kolektorami słonecznymi – urządzenia te osiągają najwyższą sprawność pracy zapewniając tym samym niskie koszty ogrzewania.

Duża powierzchnia „grzejnika” podłogowego i sposób oddawania ciepła pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 do 2°C bez pogorszenia komfortu cieplnego. Zapewnia to oszczędność energii na poziomie 6 do 12% w ciągu roku.

 

Grzejniki dobierane są najczęściej dla temperatury wody grzewczej na zasilaniu ok. 70°C. Mają wówczas stosunkowo małe rozmiary. Grzejniki mogą również pracować przy niskiej temperaturze wody grzewczej. Jednak, im będzie niższa tym grzejnik będzie większy, lub trzeba będzie zastosować kilka grzejników w danym pomieszczeniu.

 
 

Dla alergików

Podłogówka powoduje minimalne zawirowania powietrza w pomieszczeniu - nie powodują unoszenia kurzu chroniąc drogi oddechowe.

 

W zależności od rodzaju grzejników zawirowania powietrza mogą być znaczne, co może powodować zwiększoną cyrkulację kurzu .Swobodna aranżacja

W ogrzewaniu podłogowym, grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi – nie widać grzejnika i rur, co pozwala na swobodną aranżację pomieszczenia.

 

Grzejnik tradycyjny zawsze jest widoczny. Chcąc dopasować go do aranżacji pomieszczenia należy dobrać grzejnik o odpowiednich wymiarach, kolorze, jakości wykonania i odpowiednim sposobie podłączenia do instalacji

 
 

Wydajność cieplna i regulacja

Podłogówka wymaga większej staranności przy jej projektowaniu i wykonaniu. „Grzejnik” podłogowy musi dostarczyć odpowiednią ilość ciepła a temperatura podłogi nie może przekraczać dopuszczalnych wartości.

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplna, dla tego największy komfort zapewnia regulacja pogodowa, która dostosowuje moc grzewczą podłogówki w zależności od temperatury na zewnątrz budynku.

 

Instalację grzejników łatwiej zaprojektować. Jeśli dobierzemy za duży grzejnik to łatwo obniżymy jego wydajność grzewczą przykręcając głowicę termostatyczną.

Grzejniki mają małą bezwładność cieplną i dla tego mogą szybciej reagować na zmieniającą się temperaturę w pomieszczeniu.

 
 

Wykończenie podłogi

Już na etapie projektowania ogrzewania podłogowego konieczne będzie ustalenie rodzaju wykończenia podłogi. Materiały w różny sposób przewodzą ciepło dla tego może być konieczne np. zmniejszenie odstępu układania rur podłogówki aby zwiększyć jej wydajność cieplną. Najlepiej przewodzą ciepło materiały ceramiczne i kamień, trudniej: panele podłogowe i parkiet.

 

Rodzaj wykończenia podłogi nie ma znaczenia dla ogrzewania grzejnikami.

 
 

Trwałość i niezawodność

Głównym elementem ogrzewania podłogowego są rury grzewcze zatopione w wylewce betonowej. Ich trwałość wynosi minimum 50 lat. Najczęściej stosowane są rury z tworzyw sztucznych np. system ViPEX firmy Viessmann - maksymalna temperatura pracy: 95°C; maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar (ciśnienie w instalacji grzewczej podczas jej normalnej pracy wynosi ok. 2 bar, a nie przekracza 3 bar)


Trwałość grzejników zależy od materiałów z jakich zostały wykonane, jakości ich wykonania i jakości wody grzewczej. Tutaj również instalację wykonuje się najczęściej z rur z tworzyw sztucznych prowadzonych w posadzkach, bruzdach ściennych czy po wierzchu ścian pod listwami maskującymi. 

 
 
Zobacz również :

Jak działa podłogówka ?  >>

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego ?  >>

Jak działa kolektor słoneczny ?  >>

Czy kolektory opłacają sie ?  >>


Jak działa pompa ciepła ?  >> 

Konfigurator produktów
    Zgłoś błąd na stronie   |  Polityka prywatności Zastrzeżenia prawne |  © Viessmann Sp. z o.o.

Nowości Viessmann - targi ISH Frankfurt 2015 - zobacz film oraz zdjęcia

Piece grzewcze  |  Piece gazowe  |  Piece kondensacyjne  |  Piece na drewno  |  Wymiana co  |  Koszty ogrzewania