Start    Mapa strony    Kontakt  
     ABC Ogrzewania       Kalkulatory On-Line       Poradniki TV       Dlaczego Viessmann?      
Facebook Zobacz nasz profil na Pinterest Zobacz nasz kanał Youtube
Strona startowa  >> ABC ogrzewania  >>  Kondensacyjne kotły gazowe  >>  Kocioł kondensacyjny i grzejniki ?
ABC ogrzewania
Konfigurator systemu grzewczego
E-booki
Kotły grzewcze
Kondensacyjne kotły gazowe
Kotły olejowe
Kotły na drewno
Kolektory słoneczne
Fotowoltaika
Pompy ciepła
Wentylacja mechaniczna
Grzejniki
Ogrzewanie podłogowe

Kocioł kondensacyjny i grzejniki ?


Decydując się na ogrzewanie grzejnikami nowego jak i modernizowanego budynku nie musimy rezygnować z oszczędności jakie zapewni kocioł kondensacyjny. Nie ma również potrzeby stosować dużych grzejników aby zapewnić sobie niskie koszty ogrzewania.  

Kotły kondensacyjne osiągają najwyższą sprawność (ponad 100%), kiedy wykorzystują dodatkową ilość ciepła zawartą w spalinach - kondensacja pary wodnej ze spalin. Kondesacja zachodzi przy niskiej temperaturze wody grzewczej powracającej do kotła. Dla uproszczenia przyjmijmy, że kondensacja wystąpi przy temperaturze wody poniżej 57°C (tzw. punkt rosy).  
 
 

Instalację grzejników projektuje się najczęściej na temperaturę wody grzewczej 75/60°C lub zbliżoną. (75°C - temperatura wody grzewczej wychodzącej z kotła do grzejników;  60°C - temperatura wody powracająca z instalacji grzejników do kotła). Taka temperatura wody grzewczej będzie potrzebna przy maksymalnie niskich temperaturach zewnętrznych jakie mogą występować w danej części kraju, tzw. obliczeniowa temperatura zewnętrzna, np. -16, -20°C itp.
 

Gdy budynek potrzebuje najwięcej ciepła do jego ogrzania, przy temperaturze na zewnątrz np. -16°C, kocioł powinien ogrzać wodę zasilającą instalację grzejników do temperatury 75°C. Po oddaniu ciepła przez grzejniki woda powracająca do kotła będzie miała temperaturę  60°C.

 

Przez zdecydowanie większą część okresu grzewczego temperatury zewnętrzne są wyższe od obliczeniowej, wynoszą od ok. 0 do +5°C. Maksymalnie niskie temperatury występują przez kilka lub kilkanaście dni w roku.
Wykres poniżej przedstawia udział procentowy dni w okresie grzewczym, w którym występują określone temperatury zewnętrzne. Oraz, jak zmienia się temperatura wody grzewczej na zasilaniu i powrocie z instalacji zaprojektowanej na temperaturę 75/65°C w zależności od temperatur na zewnątrz budynku (linia czerwona – temperatura wody grzewczej na zasilaniu grzejników; niebieska – na powrocie z grzejników).Nawet w instalacji zaprojektowanej na stosunkowo wysoką temperaturę wody grzewczej (75/60°C), przy temperaturach zewnętrznych aż do ok. -11,5°C kocioł będzie pracował z kondensacją - wysoką sprawnością. Nawet przy normalnych grzejnikach kocioł kondensacyjny będzie pracować ze sprawnością ponad 100% przez zdecydowanie większą część okresu grzewczego.

Oczywiście, można zaprojektować grzejniki na niską temperaturę wody grzewczej np. 55/45°C i korzystać z wysokiej sprawności kotła w całym okresie grzewczym. Ale, takie grzejniki będą miały duże wymiary, lub trzeba będzie zastosować np. dwa w jednym pomieszczeniu co przełoży się na wyższe koszty inwestycji. Na przykład, potrzebujemy grzejnik o mocy 1600 W, a instalację mamy zaprojektowaną na temperaturę wody grzewczej 75/60°C - wybierzemy grzejnik Uniwersalny typ 22 o wysokości 550 mm i długości 1000 mm. Jeśli zmienimy temperaturę wody na 55/45°C, przy tej samej wysokości grzejnika jego długość wyniesie 1800 mm.

Często stosuje się ogrzewanie grzejnikami i podłogowe (tzw. ogrzewanie mieszane). Woda powracająca z podłogówki, która ma temperaturę do ok. 40°C, miesza się z wodą powracającą z grzejników o temperaturze np. 60°C. W efekcie, do kotła dopływa woda o obniżonej temperaturze, co sprzyja kondensacji.


Stosując kocioł kondensacyjny możemy liczyć na duże oszczędności na kosztach ogrzewania nawet w typowej instalacji grzejnikowej zaprojektowanej na „normalną” temperaturę wody grzewczej. Jedynie przez kilka (kilkanaście) dni w okresie grzewczym kocioł będzie pracował ze sprawnością niższą od 100%, która i tak będzie wyższa od sprawności tradycyjnego kotła gazowego.

 
Poniżej można zobaczyć w jakim zakresie temperatur zewnętrznych kocioł będzie kondensował pracując w różnych instalacjach grzewczych.
 
Ogrzewanie podłogowe zaprojektowane na temperaturę wody grzewczej: 40/30°C.
W całym zakresie temperatur zewnętrznych kocioł pracuje ze sprawnością ponad 100% - z kondensacją.

 


 

Ogrzewanie grzejnikami zaprojektowanymi na temperaturę wody: 75/60°C.

Kocioł będzie pracował z kondensacją do temperatury zewnętrznej –11,5°C, czyli przez ok. 264 dni w sezonie grzewczym, który trwa 280 dni.

 


 

Ogrzewanie grzejnikowe zaprojektowane na temperaturę wody grzewczej: 90/70°C.

Kocioł będzie kondensował do temperatury zewnętrznej wynoszącej –2,5°C.

 
 
Zobacz również :

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego ?  >>

Sprawność ponad 100% ?  >>

Jaki wybrać grzejnik ?

Jak działa kolektor słoneczny ?  >>

Kolektor płaski czy próżniowy ?  >> 

 

Konfigurator produktów
    Zgłoś błąd na stronie   |  Polityka prywatności Zastrzeżenia prawne |  © Viessmann Sp. z o.o.

Nowości Viessmann - targi ISH Frankfurt 2015 - zobacz film oraz zdjęcia

Piece grzewcze  |  Piece gazowe  |  Piece kondensacyjne  |  Piece na drewno  |  Wymiana co  |  Koszty ogrzewania